Saturday, June 9, 2018 Prep Scores

Baseball: Class 3A State Finals: 3rd Place: LaGrange Park (Nazareth Academy) 4, Triad 0 Championship: Morton 4, St. Ignatius College Prep 1 Class 4A State Finals: 3rd Place: Roselle (Lake Park) 6, Orland Park (Sandburg) 0 Championship: Plainfield North 4, Huntley 3 Softball: Class 3A State Finals: 3rd Place: New Lenox (Providence Catholic) 16, Mt.

Friday, June 8, 2018 Prep Scores

Baseball: Class 3A Semifinals: Morton 8, Nazareth Academy 1 St. Ignatius College Prep 3, Triad 2 (8 innings) Class 4A Semifinals: Huntley 5, Roselle (Lake Park) 1 Plainfield North 7, Orland Park (Sandburg) 3 Softball: Class 3A Semifinals: Kaneland 8, Providence Catholic 1 Lombard (Montini) 3, Mt. Zion 2 Class 4A Semifinals: Rock Island 3,

Monday, June 4, 2018 Prep Scores

Baseball: Class 3A Super-Sectionals: at Crestwood: St. Ignatius College Prep 6, Coal City 5 at Naperville: Nazereth Academy 10, Antioch 9 at Rock Island: Morton 16, Stillman Valley 8 at Sauget: Triad 8, Chatham (Glenwood) 0 Class 4A Super-Sectional: at Champaign: Orland Park (Sandburg) 3, O’Fallon 0 Softball: Class 3A Super-Sectionals: at Bloomington: Providence Catholic

Saturday, June 2, 2018 Prep Scores

Baseball: Class 1A State Finals: 3rd Place: Goreville 3, Ottawa (Marquette) 2 Championship: Aurora Christian 5, Valmeyer 1 Class 2A State Finals: 3rd Place: Tuscola 9, Herscher 0 Championship: Spring Valley (Hall) 4, Teutopolis 1 Class 3A Sectional Championships: at Centralia: Triad 2, Columbia 1 at Decatur (MacArthur): Chatham (Glenwood) 6, Rochester 0 Class 4A

Friday, June 1, 2018 Prep Scores

Baseball: Class 1A State Semifinals: Aurora (Christian) 13, Ottawa (Marquette) 8 Valmeyer 7, Goreville 3 Class 2A State Semifinals: Teutopolis 5, Herscher 4 Spring Valley (Hall) 2, Tuscola 1 Softball: Class 1A State Semifinals: Goreville 1, Spoon River Valley-Cuba 0 Windsor-Stew-Stras 5, Argenta-Orena 3 Class 2A State Semifinals: Rockridge 4, Pinckneyville 3 Beecher 5, Williamsville

Wednesday, May 30, 2018 Prep Scores

Baseball: Class 3A Sectionals: at Centralia: Columbia 8, Mt. Vernon 4 at Centralia: Triad 6, Marion 0 at Decatur (MacArthur): Rochester 4, Effingham 2 at Decatur (MacArthur): Chatham (Glenwood) 12, Mt. Zion 2 Class 4A Sectional: at Bloomington: O’Fallon 8, Belleville East 1 at Bloomington: Normal West 12, Bradley-Bourbonnais 0 Softball: Class 3A Sectional: at

Tuesday, May 29, 2018 Prep Scores

Softball: Class 3A Sectional Semifinals: at Centralia: Centralia 5, Columbia 4 at Mt. Zion: Mt. Zion 9, Chatham (Glenwood) 5 at Mt. Zion: Charleston 14, Mahomet-Seymour 3 Class 4A Sectional Semifinal: at Edwardsville 3, Belleville East 0

Monday, May 28, 2018 Prep Scores

Baseball: Class 1A Super-Sectionals: Bloomington: Ottawa (Marquette) 10, Okaw Valley 9 Carbondale: Goreville 19, Altamont 2 Lisle: Aurora Christian 2, Forreston 1 Springfield: Valmeyer 6, Illini Bluffs 1 Class 2A Super-Sectionals: Lisle: Herscher 1, Elmhurst (Timothy Christian) 0 Rock Island: Spring Valley (Hall) 12,  Brimfield 0 Sauget: Teutopolis 8, Benton 5 Springfield: Tuscola 2, Pleasant