Friday, February 22, 2020 Prep Scores

BOYS BASKETBALL Black Diamond–East Fairfield 66, Carmi-White Co. 28 (Mules finish 10-0 in conference) Eldorado 61, Edwards Co. 39 Hamilton Co. 58, Johnston City 53 Black Diamond–West Goreville 72, Trico 36 (Blackcats finish 12-0 in conference) Chester 42, Sesser-Valier 40 Christopher 41, Zeigler-Royalton 30 Cahokia–Kaskaskia Marissa/Coulterville 56, Valmeyer 29 Steeleville 68, New Athens 59 Red

Thursday, February 20, 2020 Prep Scores

Girls Basketball: Wayne City 1A Sectional Okawville 38, Goreville 29 (Championship) Casey-Westfield 1A Sectional Shiloh 52, Altamont 43 (Championship) Farina 1A Supersectional: Okawville vs Shiloh 7:00 Monday CORL 1A Sectional Father McGivney 44, Routt 40 (Championship) Havana 1A Sectional Lewistown 56, Illini Bluffs 49 (Championship) Jacksonville 1A Supersectional: Father McGivney vs Lewistown 6:00 Monday Carterville

Tuesday, February 18, 2020 Prep Scores

Girls Basketball: Wayne City 1A Sectional Goreville 37, Marissa/Coulterville 33 CORL 1A Sectional Routt 52, CORL 24 Carterville 2A Sectional Carterville 62, Freeburg 46 Nashville 44, Harrisburg 36 Centralia 3A Regional Mattoon 58, Marion 29 Centralia 42, Herrin 38 (OT) Triad 3A Regional Civic Memorial 75, Cahokia 36 East St. Louis 52, Triad 42 Jerseyville

Monday, February 17, 2020 Prep Scores

Girls Basketball: Wayne City 1A Sectional Okawville 46, Gallatin Co. 28 Casey-Westfield 1A Sectional Tri-County 52, St. Elmo/Brownstown 51 Altamont 62, Central A&M 50 CORL 1A Sectional Father McGivney 57, Carrollton 39 Greenville 2A Sectional Breese Mater Dei 47, Carlinville 28 Pleasant Plains 51, Breese Central 37 Paris 2A Sectional Teutopolis 43, Tolono (Unity) 22

Friday, February 14, 2020 Prep Scores

Girls Basketball: Edwards Co. 1A Regional Okawville 44, Woodlawn 34 (Championship) Johnston City 2A Regional Carterville 57, Benton 41 (Championship) Sullivan 2A Regional Paris 71, Sullivan 46 (Championship) Boys Basketball: Black Diamond–East Carmi-White Co. 73, Hamilton Co. 68 (2OT) Fairfield 68, Edwards Co. 23 Black Diamond–West Christopher 58, Vienna 23 Goreville 64, Sesser-Valier 61 Cahokia–Kaskaskia

Thursday, February 13, 2020 Prep Scores

Girls Basketball: Marissa 1A Regional Marissa/Coulterville 41, New Athens 30 (Championship) Shawnee 1A Regional Gallatin Co. 70, Cairo/Egyptian 47 (Championship) Goreville 1A Regional Goreville 73, Galatia/Thompsonville 39 (Championship) Nokomis 1A Regional CORL 51, Sandoval 32 Calhoun 33, Nokomis 29 Columbia 2A Regional Freeburg 36, Chester 29 (Championship) Vienna 2A Regional Harrisburg 54, Anna-Jonesboro 52 (OT)

Wednesday, February 12, 2020 Prep Scores

Boys Basketball: Cahokia–Kaskaskia Red Bud 80, Lebanon 24 Cahokia–Mississippi Freeburg 60, Carlyle 45 Non-conference Hardin Co. 58, Vienna 41 Girls Basketball: Edwards Co. 1A Regional Woodlawn 51, Christopher 37 Okawville 42, Waterloo Gibault 20 Nokomis 1A Regional CORL vs Sandoval PPD (Make up 6:00 2/13) Calhoun vs Nokomois PPD (Make up 7:30 2/13) Johnston City

Tuesday, February 11, 2020 Prep Scores

Boys Basketball: Black Diamond–East Fairfield 71, Hamilton Co. 32 Carmi-White Co. 55, Eldorado 46 Edwards Co. 50, Johnston City 49 Black Diamond–West Goreville 73, Zeigler-Royalton 46 (Landon Albright, Goreville: 1000 career points) Chester 42, Christopher 32 Cahokia–Kaskaskia Marissa/Coulterville 55, Red Bud 30 Steeleville 74, Lebanon 36 Cahokia–Mississippi Breese Central 48, Wesclin 40 Greater Egyptian Gallatin

Monday, February 10, 2020 Prep Scores

Boys Basketball: South Egyptian Egyptian 72, Agape Christian 67 (Christian Trexler, Egyptian: passed Dana Ford to become school’s all-time leading scorer with 2223 points) Non-conference Ramsey 59, Sandoval 47 Girls Basketball: Marissa 1A Regional Elverado/Z-R 51, Webber 46 New Athens 52, Valmeyer 12 Edwards Co. 1A Regional Christopher 44, Edwards Co. 31 Gibault vs Steeleville