Wednesday, February 6, 2019 Prep Scores

Boys Basketball: St. Elmo/Brownstown 79, Patoka 44. Girls Basketball: Class 1A Regionals: at Lebanon: Lebanon 45, Father McGivney 36. at Lebanon: Okawville 69, Metro East Lutheran 41. at New Athens: New Athens 40, Gibault 27. at New Athens: Shawnee 42, Christopher 40. at Pope County: Goreville 68, Hardin County 20. at Pope County: Pope County

Tuesday, February 5, 2019 Prep Scores

Boys Basketball: Althoff 53, Carbondale 44 Anna-Jonesboro 53, Sparta 50 Century 92, Shawnee 38 Chester 67, Christopher 26 C.O.R.L. 63, Grayville 46 Cobden 57, Agape Christian 29 Cowden-Herrick-Beecher City 71, Patoka 61 Crab Orchard 59, Carrier Mills-Stonefort 56 Du Quoin 58, Trico 56 (OT) Edwards County 30, Johnston City 29 Egyptian 76, Dongola 48 Eldorado

Monday, February 4, 2019 Prep Scores

Boys Basketball: Egyptian Mid-Winter Classic: 7th Place: Dongola 46, Shawnee 27. 3rd Place: Lovejoy 59, Egyptian 55. Championship: Johnston City 57, Elverado 55. (OT) Other: Hamilton Co. 47, Carrier Mills-Stonefort 41. West Frankfort 61, Massac Co. 56. (OT) Girls Basketball: Class 1A Regional at Elverado: Quarterfinal: Galatia-Thompsonville 58, Cobden 42. Class 1A Regional at Pope

Saturday, February 2, 2019 Prep Scores

Junior High Boys Basketball: SIJHSAA Class S at Rend Lake: Goreville 55, Selmaville 52 Steeleville (St. Mark’s) 47, Altamont (Lutheran) 39 Energy (Unity Christian) 50, Olney (St. Joe) 36 New Hope 45, Raccoon 29 Oakdale 62, Mascoutah (Holy Childhood) 34 Meridian 66, Bluford 54 Aviston 56, Woodlawn 54 (OT) New Simpson Hill 40, New Athens

Friday, February 1, 2019 Prep Scores

Boys Basketball: Althoff 65, Centralia 52. Carbondale 40, Mt. Vernon 28. Carmi 44, Johnston City 38. Carterville 58, Anna-Jonesboro 56. (OT) Casey-Westfield 61, Flora 36. Chester 60, Vienna 38. Cobden 67, Century 37. Crab Orchard 78, Dongola 52. Dupo 57, Steeleville 36. Edwards Co. 49, Hamilton Co. 46. Fairfield 77, Eldorado 55. Gallatin Co. 59,

Thursday, January 31, 2019 Prep Scores

Boys Basketball: Cisne 62, Grayville 43. Crab Orchard 86, Shawnee 40. St. Elmo-Brownstown 72, Sandoval 36. Girls Basketball: Altamont 54, C.O.R.L. 42. Benton 39, Murphysboro 26. Breese Central 49, Okawville 21. Carmi 51, Johnston City 34. Carterville 34, Pinckneyville 32. Centralia 50, Carlyle 47. Century 75, Egyptian 69. Flora 50, Red Hill 21. Gibault 61,

Tuesday, January 29, 2019 Prep Scores

Boys Basketball: Altamont 55, Flora 47. Breese Central 66, Carlyle 38. Carmi 42, Edwards Co. 41. Chester 72, Goreville 48. Christopher 49, Trico 43. Cisne 61, Sandoval 53. Cobden 60, Vienna 45. Fairfield 51, Wayne City 35. Freeburg 62, Okawville 59 (OT).  Gallatin Co. 69, Carrier Mills-Stonefort 25. Hardin Co. 54, Pope Co. 53. Marissa-Coulterville

Monday, January 28, 2019 Prep Scores

Boys Basketball: Cairo 52, Fulton Co. (KY) 37. Girls Basketball: Breese Central 55, Wesclin 25. Century 69, Meridian 57. Chester 57, Christopher 56.  Eldorado 37, Fairfield 32. Greenville 54, C.O.R.L. 29. Hamilton Co. 62, Carmi 34. Murphysboro 50, Harrisburg 47 (OT). New Athens 40, Red Bud 37. Okawville 52, Carlyle 45. Pope Co. 55, Galatia

Saturday, January 26, 2019 Prep Scores

Boys Basketball: Greater Egyptian Conference Tournament: Consolation Championship: Crab Orchard 68, Galatia 45. Third Place: Pope Co. 34, Hardin Co. 33. Championship: Thompsonville 49, Gallatin Co. 35. National Trail Conference Championship: Seventh Place: South Central 43, Windsor/Stewardson-Strasburg 37. Consolation Championship: St. Elmo/Brownstown 72, Neoga 66. Third Place: North Clay 60, Dieterich 55. Championship: St. Anthony