Thursday, February 25, 2015 Local Scores

Boys Basketball: Class 1A Regionals: Bunker Hill: Waterloo (Gibault Catholic) 62, Bunker Hill 51 Century: Cairo 92, Shawnee 59 Century: Meridian 83, Dongola 67 Christopher: Christopher 73, Waltonville 53 Christopher: Webber 52, Wayne City 47 (OT) Crab Orchard: Steeleville 65, Crab Orchard 59 Dieterich: Oblong 64, Red Hill 62 North Clay: Grayville 64, Cisne 61

Tuesday, February 23, 2016 Local Scores

Boys Wrestling: Class 1A Sectional: Litchfield: Vandalia 49, Auburn 21 Litchfield: Murphysboro 52, Althoff 23 Class 2A Sectional: Mattoon: Cahokia 42, Mahomet-Seymour 30 Mattoon: Springfield 36, Carbondale 28 Class 3A Sectional: Mattoon: New Lenox (Providence Catholic) 31, Edwardsville 30 Boys Basketball: Belleville East 68, Collinsville 58 Belleville West 65, Alton 63 Benton 63, Salem 57

Monday, February 22, 2016 Local Scores

Girls Basketball: Class 1A Super-Sectionals: Oglesby: Shabbona (Indian Creek) 54, Galena 50 Romeoville: South Holland (Seton Academy) 48, Danville (Schlarman) 44 Salem: Hardin (Calhoun) 60, Woodlawn 27 Springfield: Central A&M 70, Brimfield 52 Class 2A Super-Sectionals: Champaign: Teutopolis 52, Bloomington (Central Catholic) 45 Jacksonville: Camp Point (Central) 50, Breese (Central) 47 Monmouth: Byron 46, Peoria

Friday, February 19, 2016 Local Scores

Boys Basketball: Altamont 69, Windsor-Stew-Stras 64 Althoff 77, Marion 50 Anna-Jonesboro 64, Sparta 52 Belleville East 79, Granite City 78 Belleville West 58, Collinsville 48 Benton 57, Murphysboro 45 Bloomington 78, Normal West 54 Breese (Central) 38, Alton (Marquette) 36 Carbondale 52, Cahokia 39 Carlyle 51, Red Bud 47 (OT) Centralia 53, Mt. Vernon 51

Thursday, February 18, 2016 Local Scores

Girls Basketball: Class 1A Sectional Championships: White Hall (North Greene): Hardin (Calhoun) 56, Winchester 47 Goreville: Woodlawn 64, Goreville 50 Brimfield: Brimfield 53, Liberty 44 Nokomis: Central A&M 54, St. Anthony 31 Class 2A Sectional Championships: Beardstown: Camp Point (Central) 63, Havana 61 Trico: Breese (Central) 67, Carterville 37 Monticello: Bloomington (Central Catholic) 63, Iroquois

Wednesday, February 17, 2016 Local Scores

Boys Basketball: Galatia 64, Pope County 47 Gallatin County 47, Hardin County 46 Steeleville 70, Chester 59 Webber 101, Grayville 92 (OT) Girls Basketball: Class 3A Regionals: Columbia: Benton 44, Columbia 38 Columbia: Waterloo 56, Herrin 43 Decatur (MacArthur): Lincoln 53, Decatur (Eisenhower) 20 Decatur (MacArthur): Mahomet-Seymour 46, Mt. Zion 38 Mattoon: Rochester 65, Paris

Tuesday, February 16, 2016 Local Scores

Boys Basketball: Carlinville 70, Staunton 36 Carrier Mills 50, Norris City-Omaha-Enfield 47 Carterville 77, Harrisburg 70 (OT) Charleston 62, Paris 61 Chester 67, Goreville 50 Christopher 79, Sesser-Valier 58 Christ Our Rock Lutheran 54, Clay City 37 Columbia 59, Wesclin 40 Crab Orchard 75, Cobden 59 Edwardsville 57, Collinsville 54 (OT) Fairfield 37, Flora 35

Monday, February 15, 2016 Local Scores

Girls Basketball: Class 1A Sectionals: Goreville: Woodlawn 63, Meridian 48 Goreville: Goreville 61, Christopher 53 Nokomis: St. Anthony 54, Chrismas 37 Nokomis: Central A&M 62, Altamont 25 Class 2A Sectionals: Pana: Tuscola 62, Flora 54 Pana: Teutopolis 51, Lawrenceville 21 Trico: Breese (Central) 54, Sesser-Valier-Waltonville 28 Class 3A Regionals: Columbia: Columbia 36, Freeburg 33 Marion:

Saturday, February 13, 2016 Local Scores

Junior High Boys Basketball SIJHSAA Class S Finals: 3rd Place: Central City 62, New Hope 53 Championship: Cairo 72, St. Libory 48 SIJHSAA Class L Quarterfinals: Du Quoin 61, Centralia 42 Triad 46, Mt. Carmel 41 Collinsville 43, West Frankfort 34 Carbondale 68, Massac County 39   High School Scores Special Olympics Unified Basketball: Mt.