February 2015 Local Scores

Saturday, February 28, 2015

Girls Basketball:
Class 1A State Finals:
3rd Place: Prophetstown 45, Iroquois West 28
Championship: Central A&M 51, Hardin (Calhoun) 41

Class 2A State Finals:
3rd Place: Bloomington (Central Catholic) 51, Elmhurst (IC Catholic) 29
Championship: Kankakee (McNamara) 55, Breese (Central) 51

Wrestling:
Class 1A Wrestling:
Gibson City-Melvin-Sibley 34, Shelbyville 29
Mercer County 36, Herscher 29
Dakota 70, Walther Christian 11
Coal City 45, Vandalia 24
Semifinal: Mercer County 36, Gibson City-Melvin-Sibley 30
Semifinal: Dakota 56, Coal City 16
3rd Place: Coal City 40, Gibson City-Melvin-Sibley 31
Championship: Dakota 57, Mercer County 12

Class 2A Wrestling:
Oak Forest 49, Triad 12
Washington 36, Geneseo 30
Lombard (Montini) 47, Carbondale 24
Crystal Lake (Central) 41, Lemont 23
Semifinal: Washington 33, Oak Forest 28
Semifinal: Lombard (Montini) 41, Crystal Lake (Central) 29
3rd Place: Oak Forest 32, Crystal Lake (Central) 23
Championship: Lombard (Montini) 34, Washington 25

Class 3A Wrestling:
Glenbard North 42, Mt. Prospect 19
Orland Park (Sandburg) 55, Lincoln-Way Central 12
Lockport 33, Deerfield 30
Oak Park-River Forest 46, Marmion Academy 18
Semifinal: Orland Park (Sandburg) 34, Glenbard North 24
Semifinal: Oak Park-River Forest 51, Lockport 21
3rd Place: Glenbard North 42, Lockport 24
Championship: Oak Park-River Forest 39, Orland Park (Sandburg) 16

 

Friday, February 27, 2015

Boys Basketball:
Alton 71, O’Fallon 52
Belleville West 63, Granite City 59
Carbondale 55, Cahokia 45
Centralia 52, Mt. Vernon 38
Chatham (Glenwood) 54, Lincoln 38
Columbia 55, Triad 40
Decatur (Eisenhower) 75, Decatur (MacArthur) 68
East St. Louis 80, Collinsville 69
Edwardsville 64, Belleville East 59
Effingham 59, Taylorville 50
Freeburg 63, Alton (Marquette) 60
Mascoutah 59, Jerseyville 53
Mattoon 66, Charleston 56
Mt. Zion 66, Salem 30
Murphysboro 56, Sumner 38
Normal West 56, Champaign (Centennial) 40
Springfield 72, Sacred Heart-Griffin 70 (OT)
Springfield (Lanphier) 79, Springfield (Southeast) 73
Waterloo 55, Civic Memorial 37

Class 1A Regional Championships:
Century: Cairo 65, Century 44
New Athens: Okawville 60, Valmeyer 33
Norris City-Omaha-Enfield: Hardin County 43, Crab Orchard 37
Oblong: Casey-Westfield 53, Dieterich 48
Odin: Patoka 57, Odin 54
Red Hill: Red Hill 49, Edwards County 46
Stew-Stras: Nokomis 57, Altamont 55
Trico: Meridian 48, Trico 44
Woodlawn: Sesser-Valier 64, Woodlawn 42

Class 2A Regional Championships:
Carlyle: Mater Dei 60, Nashville 40
Carmi: Fairfield 68, Harrisburg 61
Chester: Pinckneyville 53, Waterloo (Gibault) 39
Lawrenceville: Lawrenceville 63, Robinson 60
Marshall: Teutopolis 54, Marshall 51
Piasa (Southwestern): Roxana 56, Piasa (Southwestern) 53
Vandalia: Greenville 52, Hillsboro 41
West Frankfort: Carterville 58, West Frankfort 45

Girls Basketball:
Class 1A State Finals:
Central A&M 56, Prophetstown 52
Hardin (Calhoun) 49, Iroquois West 36

Class 2A State Finals:
Kankakee (McNamara) 57, Bloomington (Central Catholic) 40
Breese (Central) 50, Elmhurst (IC Catholic) 41 (OT)

Thursday, February 26, 2015

Boys Basketball:
Class 1A Regional:
Odin: Patoka 48, Christ Our Rock Lutheran 48

Class 2A Regionals:
Lawrenceville: Lawrenceville 78, Flora 55
Lawrenceville: Robinson 65, Mt. Carmel 56
Piasa (Southwestern): Roxana 57, Gillespie 47
Vandalia: Hillsboro 48, Litchfield 41

Girls Basketball:
Class 3A Sectional Championships:
Antioch: Antioch 58, North Chicago 43
Chicago (Brooks): Chicago (Bogan) 67, South Shore 56
Chicago (Orr): Lombard (Montini) 54, Chicago (Marshall) 45
Coal City: Rich South 62, Joliet (Catholic Academy) 56
Hampshire: Rockford (Lutheran) 41, Aurora (Rosary) 29
Highland: Massac County 36, Civic Memorial 31
LaSalle-Peru: Morton 47, Galesburg 44
Rochester: Rochester 40, Normal (University) 39

Class 3A Sectional Championships:
Chicago (Whitney Young): River Forest (Trinity) 37, Whitney YOung 36
Lincoln-Way North: Homewood-Flossmoor 62, Chicago Heights (Marian) 51
Geneva: Geneva 64, St. Charles (East) 39
Glenbrook South: New Trier 41, Evanston 39
Oswego: Lisle (Benet Academy) 87, Oswego 60
Palatine: Palatine (Fremd) 50, Arlington Heights (Hersey) 29
Pekin: Edwardsville 53, Rock Island 51
Rockford (Guilford): Huntley 37, Rockford (Boylan) 33

 

Wednesday, February 25, 2015

Boys Basketball:
Class 1A Regionals:
New Athens: Okawville 64, Lebanon 27
New Athens: Valmeyer 48, New Athens 45
Norris City-Omaha-Enfield: Crab Orchard 63, Gallatin County 51
Norris City-Omaha-Enfield: Hardin County 57, Norris City-Omaha-Enfield 51
Oblong: Dieterich 63, Oblong 38
Oblong: Casey-Westfield 57, St. Anthony 33
Odin: Odin 66, Mulberry Grove 59
Red Hill: Edwards County 57, Cisne 31
Red Hill: Red Hill 62, Grayville 54
Trico: Meridian 63, Cobden 48
Trico: Trico 66, Goreville 58
Woodlawn: Woodlawn 52, Webber 32
Woodlawn: Sesser-Valier 76, Christopher 68

Class 2A Regionals:
Carlyle: Mater Dei 52, Central 40
Carmi-White County: Harrisburg 71, Eldorado 64
Carmi-White County: Fairfield 58, Carmi-White County 49
Marshall: Marshall 69, Shelbyville 40
Vandalia: Greenville 59, Vandalia 41
West Frankfort: Carterville 60, Benton 35
West Frankfort: West Frankfort 59, Anna-Jonesboro 50

 

Tuesday, February 24, 2015

Boys Basketball:
Alton 77, Belleville West 67
Bloomington 73, Peoria (Manual) 70
Champaign (Centennial) 39, Normal (University) 38
Chatham (Glenwood) 53, Springfield (Lanphier) 49
Collinsville 61, Belleville East 58
Decatur (MacArthur) 62, Jacksonville 46

East St. Louis 77, Granite City 75
Edwardsville 52, O’Fallon 49
Highland 54, Civic Memorial 49
Marion 56, Cahokia 47
Mascoutah 55, Triad 51
Mattoon 67, Olney (East Richland) 61
Mt. Vernon 71, Effingham 50
Normal Community 53, Champaign Central 36
Normal West 44, Illinois Valley Central 19
Peoria 55, Urbana 48
Sacred Heart-Griffin 73, Decatur (Eisenhower) 64
Springfield 53, Rochester 43
Springfield (Southeast) 49, Lincoln 44
Waterloo 53, Jerseyville 41

Class 1A Regionals:
Century: Cairo 100, Joppa 43
Century: Century 61, Dongola 41
Norris City-Omaha-Enfield: Norris City-Omaha-Enfield 53, Thompsonville 35
Norris City-Omaha-Enfield: Hardin County 53, Thompsonville 35
Oblong: St. Anthony 79, Martinsville 29
Oblong: Casey-Westfield 61, Neoga 46
Odin: Christ Our Rock Lutheran 68, Sandoval 55
Odin: Patoka 61, South Central 44
Red Hill: Cisne 59, Clay City 41
Red Hill: Red Hill 73, North Clay 54
Trico: Trico 61, Elverado 38
Trico: Goreville 72, Steeleville 60
Woodlawn: Christopher 61, Zeigler-Royalton 27
Woodlawn: Sesser-Valier 59, Wayne City 42

Class 2A Regionals:
Carlyle: Nashville 59, Wesclin 47
Chester: Pinckneyville 60, Red Bud 34
Lawrenceville: Flora 70, Newton 40
Marshall: Teutopolis 76, Pana 31

Girls Basketball:
Class 4A Sectional:
Pekin: Edwardsville 48, Belleville West 41

Wrestling:
Class 1A Boys Wrestling:
Vandalia: Vandalia 36, Althoff 29
Vandalia: Shelbyville 36, Murphysboro 30

Class 2A Boys Wrestling:
Taylorville: Triad 42, Chatham (Glenwood) 29
Taylorville: Carbondale 36, Mahomet-Seymour 33

Class 3A Boys Wrestling:
Taylorville: Lockport 42, Edwardsville 26

 

Monday, February 23, 2015

Boys Basketball:
Carbondale 70, Mt. Vernon 65
Lawrenceville 91, Paris 57

Class 1A Regionals:
Century: Joppa 69, Egyptian 60
Century: Dongola 89, Pope County 58
New Athens: Lebanon 48, Marissa-Coulterville 45
New Athens: Valmeyer 63, Lovejoy 60
Odin: Mulberry Grove 53, St. Elmo-Brownstown 48
Stew-Stras: Beecher City 57, Stew-Stras 46
Stew-Stras: Cowden-Herrick 55, Ramsey 45
Trico: Cobden 59, Shawnee 49
Woodlawn: Webber 41, Waltonville 35

Class 2A Regionals:
Carlyle: Wesclin 55, Carlyle 46
Carmi-White County: Eldorado 53, Hamilton County 47
Chester: Red Bud 48, Du Quoin 40
Chester: Chester 55, Sparta 45
Marshall: Pana 64, Cumberland 51
Piasa (Southwestern): East Alton-Wood River 47, Carlinville 46
Piasa (Southwestern): Gillespie 74, Dupo 53
Vandalia: Vandalia 60, Staunton 54
West Frankfort: Benton 62, Vienna 42
West Frankfort: Anna-Jonesboro 67, Johnston City 22

Girls Basketball:
Class 1A Super-Sectionals (in bracket order):
Oglesby: Prophetstown 50, Annawan 37
Decatur: Central A&M 69, Astoria 51
Salem: Hardin (Calhoun) 68, Steeleville 24
Romeoville: Iroquois West 74, Elgin (Harvest Christian) 64

Class 2A Super-Sectionals (in bracket order):
Decatur: Bloomington (Central Catholic) 65, Flora 51
Monmouth: Kankakee (McNamara) 58, Havana 41
River Forest: Elmhurst (Immaculate Conception) 42, Seton Academy 29
Jacksonville: Breese (Central) 68, Athens 46

Class 3A Sectionals:
Highland: Civic Memorial 55, Salem 46
Highland: Massac County 41, Mascoutah 34
Rochester: Rochester 66, Charleston 60
Rochester: Normal (University) 64, Springfield 47

 

Saturday, February 21, 2015

Boys Basketball:

Breese (Central) 52, Alton (Marquette) 36
Casey-Westfield 66, Newton 56
Lincoln 56, Joliet Central 54
Olney (East Richland) 52, Salem 47
Red Bud 55, New Athens 50
Sandoval 49, South Central 43

 

Friday, February 20, 2015

Boys Basketball:
Altamont 66, Stew-Stras 44
Althoff 65, Centralia 50
Alton 65, Edwardsville 32
Beecher City 64, St. Elmo-Brownstown 48
Carrier Mills 84, Galatia 44
Christopher 81, Zeigler-Royalton 46
Civic Memorial 41, Triad 38
Collinsville 60, Belleville West 50
Columbia 68, Freeburg 39
Dieterich 83, Cowden-Herrick 35
East St. Louis 83, O’Fallon 67
Flora 56, Red Hill 54
Gillespie 62, Staunton 55
Granite City 64, Belleville East 60
Greenville 70, East Alton-Wood River 48
Jacksonville 59, Springfield 45 (OT)
Lincoln 67, Decatur (Eisenhower) 49
Mahomet-Seymour 56, Eureka 40
Metro-East Lutheran 79, Mt. Olive 30
Mt. Zion 67, Charleston 55
Mulberry Grove 69, Ramsey 55
New Athens 56, Steeleville 47
North Mac 66, Litchfield 63 (2 OT)
Odin 84, South Central 45
Okawville 57, Breese (Mater Dei) 54
Olney (East Richland) 50, Edwards County 30
Rochester 54, Springfield (Lanphier) 53
Roxana 51, Hillsboro 35
St. Anthony 78, Casey-Westfield 44
Salem 50, Effingham 45
Springfield (Southeast) 47, Chatham (Glenwood) 44
Taylorville 73, Mattoon 67
Trico 72, Elverado 55
Washington (IN) 71, Mt. Carmel 49
Waterloo (Gibault) 79, Lovejoy 50
Wesclin 77, Lebanon 51

Girls Basketball:
Class 2A Sectional Championship:
Wesclin: Breese (Central) 37, Nashville 33

Class 3A Regional Championships:
Mascoutah: Mascoutah 36, Waterloo 25
Olney: Salem 49, Effingham 45

Class 4A Regional Championships:
Alton: Edwardsville 69, Pekin 41
O’Fallon: Belleville West 54, Collinsville 29

Thursday, February 19, 2015

Boys Basketball:

Goreville 92, Elverado 46
Sesser-Valier 89, Christopher 78 (2 OT)
Waltonville 47, Cisne 44

Junior High Boys Basketball:
SIJHSAA Class L Finals:
3rd Place: Collinsville 72, West Frankfort 59
Championship: Mt. Carmel 68, Marion 54

Girls Basketball:
Class 1A Sectional Championships (Bracket Order):
Pecatonica: Prophetstown 34, Galena 30
Roanoke-Benson: Annawan 50, Amboy 26
St. Anthony: Central A&M 62, Arcola 41
Brown County: Astoria 45, Abington-Avon 40
Gallatin County: Steeleville 61, Cairo 58
Okawville: Hardin (Calhoun) 62, New Athens 34
Elgin: Elgin (Harvest Christian Academy) 75, Chicago Hope 31
Iroquois West:

Class 2A Sectional Championships (Bracket Order):
Flora: Flora 47, Teutopolis 36
Hoopeston: Bloomington (Central Catholic) 48, Champaign (St. Thomas More) 46
Mercer County: Havana 55, Tremont 52
Spring Valley (Hall): Kankakee (McNamara) 50, Putnam County 33
Elmhurst: Elmhurst (Immaculate Conception) 51, Chicago (Christ the King) 24
Lisle: Seton Academy 41, Chicago (Cristo Rey Jesuit) 18
Wesclin: Breese (Central) vs. Nashville – Friday
Williamsville: Athens 42, Litchfield 38

Class 3A Regional Championships (unless noted):
Charleston: Charleston 53, Mt. Zion 51
Jerseyville: Civic Memorial 63, Highland 56
Murphysboro: Massac County 63, Murphysboro 42
Olney [semifinal]: Salem 66, Olney (East Richland) 37
Olney [semifinal]: Effingham 52, Centralia 49
Taylorville: Rochester 63, Taylorville 29

 

Wednesday, February 18, 2015

Boys Basketball😐
Crab Orchard 79, Cobden 66
Greenville 47, Carlyle 41

Girls Basketball:
Class 1A Sectionals:
Gallatin County: Cairo 67, Galatia-Thompsonville 33
Gallatin County: Steeleville 43, Gallatin County 42

Class 2A Sectionals:
Wesclin: Nashville 36, Benton 29
Wesclin: Breese (Central) 68, Carterville 28

Class 3A Regionals:
Jerseyville: Highland 50, Triad 34
Jerseyville: Civic Memorial 54, Mater Dei 39
Mascoutah: Waterloo 57, Columbia 50 (2 OT)
Mascoutah: Mascoutah 45, Althoff 43
Murphysboro: Massac County 45, Herrin 29
Murphysboro: Murphysboro: 69, Carbondale 60

Class 4A Regionals:
Alton: Edwardsville 57, Granite City 10
Alton: Pekin 59, Alton 38
O’Fallon: Belleville West 54, O’Fallon 51
O’Fallon: Collinsville 53, East St. Louis 38

 

Tuesday, February 17, 2015

Boys Basketball:
Alton (Marquette) 39, Waterloo (Gibault) 38
Beecher City 65, Windsor 51
Chatham (Glenwood) 52, Decatur (Eisenhower) 48
Collinsville 40, Edwardsville 37
Cumberland 82, Martinsville 26
Decatur (MacArthur) 85, Springfield 76 (OT)
Hillsboro 57, Piasa (Southwestern) 54
Lincoln 62, Springfield Lanphier 58 (OT)
Metro-East Lutheran 86, East Alton-Wood River 74
Mt. Zion 52, Decatur (St. Teresa) 49 (OT)
O’Fallon 55, Granite City 53
Okawville 60, Sparta 40
Pana 79, Litchfield 71 (OT)
Paris 62, Charleston 46
Roxana 72, Vandalia 59
Sacred Heart-Griffin 56, Jacksonville 32
St. Anthony 51, Altamont 47
St. Joseph-Ogden 70, Maroa-Forsyth 38
Shelbyville 54, St. Elmo-Brownstown 39
Sullivan 52, Stew-Stras 38
Triad 77, Freeburg 54
Tuscola 53, Neoga 44
Wesclin 52, Columbia 51

Girls Basketball:
Class 1A Sectionals:
Okawville: Hardin (Calhoun) 67, Winchester 30
Okawville: New Athens 57, Lebanon 51
St. Anthony: Central A&M 53, St. Anthony 34
St. Anthony: Arcola 47, Palestine-Hutsonville 39

Class 2A Sectionals:
Flora: Flora 39, Hamilton County 28
Flora: Teutopolis 57, Tuscola 38
Williamsville: Athens 44, Piasa (Southwestern 39)
Williamsville: Litchfield 22, Pleasant Plains 21

Class 3A Regionals:
Charleston: Charleston 57, Mattoon 53
Charleston: Mt. Zion 52, Paris 48
Jerseyville: Triad 56, Jersey 44
Mascoutah: Waterloo 45, Cahokia 42
Mascoutah: Althoff 60, Freeburg 34
Murphysboro: Herrin 49, Marion 33
Olney: Olney (East Richland) 52, Mt. Vernon 48
Taylorville: Rochester 60, Springfield (Southeast) 39
Taylorville: Taylorville 55, Lincoln 51

Class 4A Regionals:
Alton: Granite City 38, Quincy 26
Danville: Normal West 51, Danville 40
Danville: Bradley-Bourbonnais 55, Normal Community 52
O’Fallon: O’Fallon 50, Belleville East 41

Junior High Boys Basketball:
SIJHSAA Class L Semifinals:
Mt. Carmel 62, West Frankfort 52
Marion 60, Collinsville 55 (OT)

Saturday, February 14, 2015

Boys Basketball:
Althoff 71, Belleville West 53
Anna-Jonesboro 78, Du Quoin 63
Beecher City 65, Neoga 63
Benton 63, Massac County 47
Brussels 45, Ramsey 36
Carlyle 86, Lebanon 37
Carterville 66, Sparta 43
Centralia 48, Breese (Mater Dei) 43
Herrin 65, West Frankfort 58
Mt. Carmel 66, Kankakee 49
Murphysboro 59, Harrisburg 56
Nashville 57, Pinckneyville 42
Okaw Valley 49, Windsor 33
Okawville 60, Freeburg 57
Trico 62, Chester 49
Vienna 86, Goreville 68
Woodlawn 65, Flora 51

Riverton Shootout:
Sangamon Valley 57, Lanark (Eastland) 51
Pleasant Plains 57, Tri-County 43
Williamsville 50, Waterloo (Gibault) 44
Washington 45, Warrensburg-Latham 40
Hillsboro 33, Riverton 32
St. Joseph-Ogden 73, Athens 40
Dwight 44, Springfield Lutheran 42

Teutopolis Shootout:
Mattoon 71, Paris 56
Effingham 61, Evansville (Bosse) 57
Robinson 69, Madison 59
Mt. Zion 79, Olney (East Richland) 49
Marshall 61, St. Anthony 56
Teutopolis 55, Danville 42

Junior High Boys Basketball:
SIJHSAA Class S Finals:
3rd Place: Steeleville 48, Woodlawn 46
Championship: Germantown 55, Ewing 32

SIJHSAA Class L Quarterfinals:
West Frankfort 58, Herrin 44
Mt. Carmel 65, Murphysboro 35
Marion 70, Carlyle 56
Collinsville 57, O’Fallon (Carriel) 44

Girls Basketball:
Carbondale 77, Cahokia 68
Freeburg 53, Waterloo 41
Rochester 73, Jacksonville 37

Girls Bowling:
O’Fallon Sectional

Wrestling:
Vandalia 1A Sectional
Mattoon 2A Sectional

 

Friday, February 13, 2015

Boys Basketball:
Agape Christian 49, Elverado 45
Altamont 63, St. Elmo-Brownstown 50
Althoff 69, Cahokia 56
Alton 50, Collinsville 42
Alton (Marquette) 47, Roxana 25
Beecher City 60, Stew-Stras 58
Bloomington 71, Champaign (Central) 57
Breese (Central) 74, Greenville 59
Breese (Mater Dei) 81, St. Louis (North County Tech) 61
Carmi-White County 65, Hamilton County 49
Carterville 47, Nashville 46
Centralia 62, Carbondale 49
Chatham (Glenwood) 65, Springfield 62 (OT)
Columbia 70, Carlyle 35
Crab Orchard 69, Norris City-Omaha-Enfield 59
Cowden-Herrick 56, South Central 52
Dieterich 90, Clay City 50
Dongola 69, Egyptian 54
East St. Louis 71, Belleville West 69
Edwardsville 51, Granite City 33
Effingham 63, Mt. Zion 54
Eldorado 68, Johnston City 35
Fairfield 80, Vienna 53
Flora 66, Paris 65 (OT)
Gallatin County 64, Galatia 37
Grayville 65, Webber 49
Hardin County 53, Carrier Mills 51
Hillsboro 46, Nokomis 41
Lawrenceville 76, Casey-Westfield 62
Lincoln 53, Sacred Heart-Griffin 41
Litchfield 58, Carlinville 48
Marshall 85, Edwards County 50
Massac County 70, Herrin 43
Meridian 100, Joppa 45
Mt. Vernon 63, Marion 52
Murphysboro 54, West Frankfort 46
New Athens 54, Marissa-Coulterville 39
Normal (Community) 63, Peoria (Richwoods) 50
O’Fallon 74, Belleville East 45
Odin 47, North Clay 42
Okawville 71, Red Bud 41
Olney (East Richland) 50, Newton 36
Patoka 57, Ramsey 42
Piasa (Southwestern) 61, Vandalia 47
Pinckneyville 54, Anna-Jonesboro 49
Robinson 63, Red Hill 38
Rochester 46, Decatur (Eisenhower) 34
St. Joseph-Ogden 66, Rantoul 40
Salem 51, Mattoon 50
Sesser-Valier 82, Goreville 62
Sparta 51, DuQuoin 47
Springfield (Lanphier) 66, Jacksonville 57
Springfield (Southeast) 75, Decatur (MacArthur) 57
Shawnee 75, Century 66
Taylorville 57, Charleston 41
Triad 54, Jersey 45
Trico 75, Steeleville 54
Valmeyer 78, Dupo 61
Waterloo 64, Highland 45
Wayne City 62, Sandoval 57
Wesclin 59, Freeburg 39
Woodlawn 65, Christopher 50

Girls Basketball:
Class 1A Regional Championship:
Cairo 56, Dongola 29

Junior High Boys Basketball:
SIJHSAA Class M Finals:
3rd Place: Albion 50, Aviston 44
Championship: Nashville 49, Pinckneyville 36

 

Thursday, February 12, 2015

Boys Basketball:
Christ Our Rock Lutheran 43, Wayne City 37
Mt. Carmel 75, Mt. Vernon (IN) 53

Junior High Boys Basketball:
SIJHSAA Class S Semifinals:
Ewing 51, Steeleville 50
Germantown 43, Woodlawn 37

Girls Basketball:
Althoff 54, Centralia 48
Breese (Mater Dei) 59, Salem 48
Carbondale 66, Marion 35
Edwardsville 58, Alton 34
Herrin 52, Mt. Vernon 50

Class 1A Regional Championships:
Trico: Steeleville 48, Elverado 35
Carrollton: Hardin (Calhoun) 58, Carrollton 47
Casey-Westfield: Arcola 52, Neoga 26
Dieterich: St. Anthony 39, Dieterich 28
Goreville: Gallatin County 42, Goreville 38
New Athens: New Athens 51, Christ Our Rock Lutheran 28
Waterloo (Gibault): Lebanon 67, Valmeyer 31
Wayne City: Galatia-Thompsonville 42, Wayne City 35

Class 2A Regional Championships:
Benton: Benton 66, Sesser-Valier-Waltonville 56
Carlyle: Breese (Central) 51, Trenton (Wesclin) 34
Carterville: Carterville 66, West Frankfort 55
Greenville: Litchfield 42, Hillsboro 41
Harrisburg: Hamilton County 51, Harrisburg 42
Pana: Teutopolis 56, Sullivan 54
Red Bud: Nashville 39, Dupo 18
Robinson: Flora 55, Marshall 41

Wednesday, February 11, 2015

Girls Basketball:
Class 1A Regionals:
Dieterich: Dieterich 51, Altamont 41
Dieterich: St. Anthony 47, Brownstown-St. Elmo 35
Goreville: Gallatin County 56, Meridian 49
Goreville: Goreville 43, Pope County 37

Class 2A Regionals:
Greenville: Litchfield 45, Greenville 29
Greenville: Hillsboro 57, Vandalia 53

 

Tuesday, February 10, 2015

Boys Basketball:

Altamont 55, Neoga 47
Alton (Marquette) 55, Highland 52
Breese (Central) 56, Wesclin 51
Breese (Mater Dei) 83, Belleville West 72
Caruthersville (MO) 67, Meridian 66
Carmi-White County 57, Eldorado 48
Century 68, Cobden 60
Charleston 65, Newton 56
Christopher 72, Chester 66
Clay City 97, Sandoval 77
Cowden-Herrick 76, Mulberry Grove 68
Crab Orchard 64, Carrier Mills 59
Dieterich 82, Windsor 25
Dongola 66, Elverado 62
Effingham 47, Olney (East Richland) 39
Fairfield 75, Hamilton County 43
Flora 72, Cisne 26
Gallatin County 59, Thompsonville 15
Goreville 55, Zeigler-Royalton 35
Greenville 61, Carlinville 34
Hardin County 85, Galatia 43
Hillsboro 50, Staunton 35
Jerseyville 59, Carrollton 55
Lawrenceville 63, Red Hill 38
Marion 54, Salem 48
Mascoutah 89, Civic Memorial 69
Litchfield 49, Lincolnwood 33
Nokomis 61, North Mac 36
Okawville 57, Marissa-Coulterville 30
Palestine-Hutsonville 62, Cumberland 53
Patoka 70, Beecher City 54
Piasa (Southwestern) 66, Roxana 55
Rantoul 60, Maroa-Forsyth 36
Sacred Heart-Griffin 71, Springfield (Southeast) 65 (OT)
St. Anthony 44, Farina South Central 26
St. Elmo-Brownstown 53, Christ Our Rock Lutheran 51
Sandoval 97, Clay City 77
Scott City (MO) 91, Egyptian 66
Sesser-Valier 62, Waltonville 54
Springfield (Lanphier) 64, Springfield 54
Shawnee 52, Joppa 49
Steeleville 75, Lebanon 41
Teutopolis 85, Vandalia 52
Vienna 85, Johnston City 51
Waterloo (Gibault) 51, Waterloo 45
Webber 42, North Clay 39
Woodlawn 63, Wayne City 41

Girls Basketball:
Belleville West 60, Alton 45
Breese (Mater Dei) 54, Ursuline 46
Collinsville 45, Belleville East 33
Edwardsville 40, O’Fallon 26
Mt. Vernon 60, Cahokia 43
Mt. Zion 72, Decatur (MacArthur) 48

Class 1A Regionals:
Cairo: Cairo 53, Egyptian 36
Cairo: Dongola 42, Joppa 20
Trico: Steeleville 46, Trico 37
Trico: Elverado 36, Cobden 29
Casey-Westfield: Neoga 54, Casey-Westfield 31
Casey-Westfield: Arcola 51, Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 48
New Athens: New Athens 49, Okawville 46
New Athens: Christ Our Rock Lutheran 46, Sandoval 31
Palestine: Palestine-Hutsonville 61, Red Hill 49
Palestine: Oblong 37, South Central 33
Wayne City: Galatia-Thompsonville 44, Woodlawn 37
Wayne City: Wayne City 45, Edwards County 37

Class 2A Regionals:
Benton: Benton 66, Du Quoin 38
Benton: Sesser-Valier-Waltonville 67, Zeigler-Royalton-Christopher 45
Carlyle: Breese (Central) 81, Carlyle 37
Carlyle: Wesclin 66, Roxana 39
Carterville: West Frankfort 67, Anna-Jonesboro 38
Carterville: Carterville 63, Johnston City 45
Harrisburg: Hamilton County 56, Eldorado 44
Harrisburg: Harrisburg 55, Fairfield 49 (OT)
Pana: Sullivan 66, Shelbyville 24
Pana: Teutopolis 63, Pana 23
Red Bud: Nashville 53, Chester 21
Red Bud: Dupo 51, Red Bud 50
Robinson: Flora 47, Lawrenceville 29
Robinson: Marshall 41, Newton 39

 

Monday, February 9, 2015

Girls Basketball:
Charleston 77, Decatur (Eisenhower) 57
Civic Memorial 53, Mascoutah 35
Columbia 55, Mehlville (MO) 44
Highland 57, Waterloo 33
Triad 64, Jerseyville 31
Salem 68, Carbondale 62

Class 1A Regionals:
Carrollton: Brussels 66, Bunker Hill 47
Carrollton: Mt. Olive 56, Greenfield 44
Casey-Westfield: Casey-Westfield 59, Hume (Shiloh) 41
Casey-Westfield: Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 48, Martinsville 11
Dieterich: Altamont 59, Ramsey 50
Dieterich: Brownstown-St. Elmo 62, Cowden-Herrick-Beecher City 53
Goreville: Meridian 77, Hardin County 32
New Athens: Okawville 39, Marissa-Coulterville 19
Waterloo (Gibault): Gibault 56, Madison 35
Wayne City: Galatia 53, Webber 49

Class 2A Regionals:
Benton: Du Quoin 47, Pinckneyville 38
Carlyle: Carlyle 54, Alton (Marquette) 43
Carlyle: Roxana 55, East Alton-Wood River 42
Carterville: Anna-Jonesboro 43, Vienna 37
Greenville: Greenville 48, Gillespie 38
Greenville: Vandalia 60, Staunton 30
Harrisburg: Eldorado 50, Carmi-White County 42 (OT)
Pana: Shelbyville 50, Cumberland 37
Red Bud: Chester 58, Sparta 37
Robinson: Lawrenceville 45, Mt. Carmel 44 (OT)
Robinson: Newton 55, Robinson 29

Junior High Boys Basketball:
SIJHSAA Class S Quarterfinals:
Ewing 40, Odin 21
Steeleville 48, Central City 42 (OT)
Germantown 44, Highland (St. Paul) 22 (OT)
Woodlawn 60, Clay City 48

 

Saturday, February 7, 2015

Boys Basketball:
Breese (Mater Dei) 51, Breese (Central) 34
Cairo 71, Fulton County (KY) 58
Christopher 66, West Frankfort 65
Crittenden County (KY) 41, Hardin County 39
Herrin 54, Du Quoin 52
Meridian 74, Cobden 55
Mt. Vernon 51, Jerseyville 35
Mulberry Grove 65, Brussels 42
Nokomis 54, Beecher City 31
Norris City-Omaha-Enfield 73, Grayville 50
Okawville 65, New Athens 50
Red Bud 67, Dupo 40
Taylorville 78, Pana 55
Teutopolis 57, Robinson 48
Trico 79, Goreville 55
Vienna 54, Carmi-White County 46
Wayne City 61, Edwards County 59

O’Fallon Shootout:
Morris 52, Columbia 47
Vianney (MO) 67, Kaneland 58
Normal Community 46, Collinsville 36
Westchester (St. Joseph) 97, Althoff 95 (2 OT)
Bolingbrook 64, O’Fallon 57
Chaminade (MO) 80, East St. Louis 66

Rich Herrin Classic at Benton:
Mt. Carmel 75, Anna-Jonesboro 58
Fairfield 51, Casey-Westfield 49
Hamilton County 48, Gallatin County 46
Nashville 67, Harrisburg 52
Benton 57, Sparta 49

Girls Basketball:
Althoff 59, Belleville East 56
Chatham (Glenwood) 67, Springfield Southeast 49
Dieterich 60, Cowden-Herrick-Beecher City 30
Fulton County (KY) 40, Cairo 31
Highland 56, Taylorville 28
Metro-East Lutheran 50, Springfield (Lutheran) 28
Paris 35, Teutopolis 33
Rochester 60, Springfield (Lanphier) 37
Sacred Heart-Griffin 66, Decatur (MacArthur) 22
Springfield 71, Jacksonville 58

Junior High Boys Basketball:
SIJHSAA Class S 1st Round:
Ewing 51, Nashville (St. Ann) 47
Odin 35, Herrin (OLMC) 31
Central City 45, Rome 32
Steeleville 49, Thompsonville 35
Highland (St. Paul) 57, Century 44
Germantown 64, Creal Springs 20
Clay City 52, Jasper 51
Woodlawn 63, Red Bud Lutheran 34

 

Friday, February 6, 2015

Boys Basketball:

Altamont 59, Cowden-Herrick 30
Althoff 72, Carbondale 55
Alton 84, Belleville East 59
Bloomington 59, Danville 40
Breese (Central) 51, Columbia 46
Carmi-White County 63, Johnston City 38
Carrier Mills 71, Galatia 45
Carterville 71, Anna-Jonesboro 60
Centralia 56, Marion 38
Champaign (Centennial) 77, Champaign (Central) 73 (OT)
Charleston 45, Salem 39
Chatham (Glenwood) 62, Springfield (Lanphier) 56
Civic Memorial 65, Jerseyville 54
Collinsville 69, Granite City 66
Decatur (Eisenhower) 68, Springfield 63
Dieterich 62, North Clay 25
Dongola 72, Shawnee 71
East St. Louis 59, Edwardsville 56
Edwards County 64, Red Hill 48
Effingham 63, Mattoon 45
Fairfield 82, Eldorado 47
Flora 53, Casey-Westfield 43
Freeburg 49, Red Bud 47
Gillespie 56, Pana 49
Goreville 96, Christopher 88 (OT)
Greenville 59, Litchfield 40
Hillsboro 72, Carlinville 56
Jacksonville 52, Springfield (Southeast) 46
Joppa 67, Elverado 56
Lawrenceville 54, Olney (East Richland) 35
Lincoln 55, Decatur (MacArthur) 42
Madison 72, Quincy (Notre Dame) 53
Marissa-Coulterville 45, Valmeyer 43
Marshall 57, Newton 51
Massac County 72, Harrisburg 58
Meridian 62, Century 47
Morrisonville 71, Ramsey 37
Mt. Vernon 69, Cahokia 61
Mt. Zion 60, Taylorville 55
Mulberry Grove 71, Stew-Stras 54
Murphysboro 63, Herrin 48
Nashville 79, Sparta 39
New Athens 59, Lebanon 47
Nokomis 76, Bunker Hill 46
Normal Community 68, Urbana 40
Normal West 58, Richwoods 41
O’Fallon 72, Belleville West 54
Odin 83, Wayne City 56
Okawville 47, Waterloo (Gibault) 38
Patoka 84, Sandoval 48
Piasa (Southwestern) 70, White Hall (North Greene) 47
Pinckneyville 58, Du Quoin 36
Rantoul 59, Monticello 47
Robinson 62, Paris 51
Sacred Heart-Griffin 64, Rochester 62 (2 OT)
Sandoval 65, Patoka 59
Sesser-Valier 56, Zeigler-Royalton 31
South Central 74, Windsor 35
Staunton 63, Vandalia 58
Steeleville 56, Dupo 32
Teutopolis 64, St. Anthony 34
Triad 49, Waterloo 46
Vienna 55, Hamilton County 44
West Frankfort 59, Benton 48
Waltonville 61, Grayville 46
Waverly 58, Mt. Olive 43
Webber 47, Clay City 41
Wesclin 64, Carlyle 55
Woodlawn 62, Cisne 46

Girls Basketball:
Brussels 77, Mt. Olive 74
Christ Our Rock Lutheran 45, New Athens 37
Kankakee (McNamara) 62, Teutopolis 51

Junior High Boys Basketball:
SIJHSAA Class M Quarterfinals:
Pinckneyville 47, Meridian 37
Albion 50, Cobden 41
Nashville 41, Gallatin County 29
Aviston 39, Trico 24

 

Thursday, February 5, 2015

Boys Basketball:
Christ Our Rock Lutheran 65, Mulberry Grove 48
Madison 77, Hardin (Calhoun) 64

Girls Basketball:
Boonville (IN) 52, Mt. Carmel 47
Breese (Central) 39, Belleville East 31
Breese (Mater Dei) 67, Alton (Marquette) 34
Carlinville 50, Vandalia 37
Carmi-White County 41, Johnston City 33
Carterville 53, Pinckneyville 42
Centralia 57, Carlyle 48
Charleston 66, Mt. Zion 62
Chester 40, Perryville, MO (St. Vincent) 30
Christ Our Rock Lutheran 63, Altamont 29
Civic Memorial 48, Triad 41
Collinsville 59, Granite City 46
Columbia 69, Red Bud 44
Edwardsville 58, East St. Louis 36
Effingham 45, Salem 38
Eldorado 58, Vienna 41
Flora 65, Red Hill 37
Hamilton County 59, Fairfield 45
Herrin 64, Harrisburg 49
Hillsboro 53, Nokomis 44
Lawrenceville 59, Paris 50
Marion 44, Mt. Vernon 39
Marshall 59, Robinson 26
Martinsville 32, Cumberland 24
Mascoutah 51, Freeburg 34
Massac County 68, West Frankfort 53
Murphysboro 54, Benton 49
Nashville 43, Du Quoin 22
Neoga 71, Dieterich 43
Newton 65, Casey-Westfield 45
Pana 54, Cowden-Herrick-Beecher City 31
Piasa (Southwestern) 68, Gillespie 26
Rochester 45, Springfield (Southeast) 39
Roxana 55, Dupo 32
St. Anthony 41, Brownstown-St. Elmo 35
Sacred Heart-Griffin 61, Jacksonville 44
Sandoval 41, Woodlawn 38
Sesser-Valier-Waltonville 64, Zeigler-Royalton-Christopher 43
Springfield 72, Decatur (MacArthur) 19
Taylorville 69, Mattoon 56
Trico 46, Cobden 35
Valmeyer 63, Hancock 58
Wayne City 35, South Central 23
Wesclin 54, Gibault 29

 

Wednesday, February 4, 2015

Girls Basketball:

Goreville 43, Elverado 24
Hamilton County 39, Woodlawn 28
New Athens 58, Steeleville 29

 

Tuesday, February 3, 2015

Boys Basketball:
Agape Christian 78, Century 69
Altamont 61, Ramsey 39
Althoff 79, Belleville East 59
Auburn 72, Litchfield 42
Benton 58, Hamilton County 27
Breese (Central) 46, Carlyle 31
Bunker Hill 51, South Fork 31
Carbondale 78, Murphysboro 53
Carmi-White County 54, Edwards County 47 (OT)
Carrier Mills 51, Gallatin County 47
Casey-Westfield 66, Charleston 37
Chester 62, Goreville 44
Civic Memorial 50, Columbia 39
Crab Orchard 76, Thompsonville 39
Decatur (MacArthur) 83, Mt. Zion 59
Dieterich 57, St. Elmo-Brownstown 45
Effingham 64, Newton 35
Fairfield 63, Wayne City 37
Granite City 51, Waterloo 39
Greenville 54, Wesclin 42
Harrisburg 60, Eldorado 46
Highland 64, Mascoutah 55
Lawrenceville 70, Mt. Carmel 59
Metro-East Lutheran 67, Patoka 39
Nokomis 58, Carlinville 50
Norris City-Omaha-Enfield 67, Galatia 44
Paris 46, Chrisman 37
Piasa (Southwestern) 76, East Alton-Wood River 34
Robinson 53, Salem 40
Roxana 54, Gillespie 38
St. Anthony 93, Windsor 38
Sandoval 54, Cisne 50
Shawnee 68, Egyptian 60
Steeleville 53, Marissa-Coulterville 30
Taylorville 62, Rochester 57 (OT)
Trico 70, Christopher 68
Valmeyer 57, New Athens 51
Vandalia 66, Pana 53
Waterloo (Gibault) 43, Triad 40
West Frankfort 56, Du Quoin 45
West Vigo (IN) 60, Marshall 52
Woodlawn 52, Sesser-Valier 32

Girls Basketball:
Belleville West 59, East St. Louis 51
Benton 51, Massac County 50
Carterville 77, Sparta 41
Centralia 49, Mt. Vernon 39 (OT)
Christ Our Rock Lutheran 46, South Central 33
Cobden 49, Dongola 42
Collinsville 53, Alton 35
Edwardsville 73, Granite City 27
Lebanon 60, Valmeyer 33
Nashville 28, Pinckneyville 26
Taylorville 58, Mattoon 47

Monday, February 2, 2015

Boys Basketball:
Edwards County 75, Clay City 51
Sandoval 55, Webber 39

Girls Basketball:
Breese (Central) 48, Wesclin 32
Cahokia 59, Gibault 37
Carlinville 40, Waverly 30
Charleston 79, Mattoon 50
Civic Memorial 77, Waterloo 62
Columbia 53, Freeburg 49
Eldorado 80, Fairfield 71
Flora 56, Vandalia 37
Hamilton County 46, Carmi-White County 38
Herrin 82, West Frankfort 76
Hillsboro 50, Pana 47
Johnston City 46, Vienna 28
Lebanon 44, Greenville 35
Litchfield 62, Gillespie 52
Massac County 45, Carterville 43
Mater Dei 39, Teutopolis 37
Murphysboro 69, Harrisburg 54
New Athens 46, Red Bud 38
Newton 53, Palestine-Hutsonville 30
Okawville 48, Carlyle 35
Olney (East Richland) 42, Mt. Carmel 37
Piasa (Southwestern) 53, Eureka 25
Paris 69, South Vermillion (IN) 50
Salem 69, Mt. Zion 60
Sesser-Valier-Waltonville 62, Goreville 29
Staunton 38, East Alton-Wood River 30
Steeleville 49, Valmeyer 35
Triad 63, Highland 55
Vincennes (IN) 69, Lawrenceville 51
Wayne City 39, North Clay 31
Zeigler-Royalton-Christopher 54, Webber 35

Greater Egyptian Conference Tournament:
Pope County 42, Hardin County 10
Galatia 59, Gallatin County 55