June 2014 Local Scores

Saturday, June 15, 2014

Baseball:

Class 3A State Finals:
3rd Place: Metamora 10, Grayslake (Central) 1
Championship: Lemont 2, Sacred Heart-Griffin 1

Class 4A State Finals:
3rd Place: South Elgin 6, Crystal Lake (Prairie Ridge) 5
Championship: New Lenox (Providence Catholic) 4, Chicago (St. Rita) 1

Softball:
Class 3A State Finals::
3rd Place: Sterling 4, Chicago (St. Ignatius) 0
Championship: Chatham (Glenwood) 7, Manteno 2

Class 4A State Finals:
3rd Place: Carol Stream (Glenbard North) 6, Lincoln-Way East 0
Championship: Gurnee (Warren) 8, Orland Park (Sandburg) 4

 

Friday, June 14, 2014

Baseball:
Class 3A State Semifinals:
Lemont 8, Metamora 3
Sacred Heart-Griffin 3, Grayslake (Central) 2 (10 innings)

Class 4A State Semifinals:
New Lenox (Providence Catholic) 8, Crystal Lake (Prairie Ridge) 7
Chicago (St. Rita) 3, South Elgin 2

Softball:
Class 3A State Semifinals:
Chatham (Glenwood) 7, Chicago (St. Ignatius) 3
Manteno 14, Sterling 7

Class 4A State Semifinals:
Gurnee (Warren) 6, Carol Stream (Glenbard North) 3
Orland Park (Sandburg) 5, Lincoln-Way East 1

Football:
All-Star Game:
Western Kentucky 24, Southern Illinois 15

 

 

Monday, June 9, 2014

Baseball:

Class 3A Super-Sectionals:
Rock Island: Metamora 10, Sycamore 0 (6 innings)
Crestwood: Lemont 11, Chicago (De La Salle) 1
Naperville: Grayslake (Central) 2, Oak Park (Fenwick) 1
Sauget: Sacred Heart-Griffin 5, Mascoutah 2

Class 4A Super-Sectionals:
Champaign: New Lenox (Providence) 6, Edwardsville 5
Rockford: Crystal Lake (Prairie Ridge) 9, Mundelein 6
Crestwood: Chicago (St. Rita) 2, Downers Grove (South) 1
Schaumburg: South Elgin 7, Evanston 6

Softball:
Class 3A Super-Sectionals:
Rosemont: Chicago (St. Ignatius College Prep) 5, Lombard (Montini) 4
Mattoon: Chatham (Glenwood) 5, Columbia 0
Barrington: Sterling 3, Wauconda 1
Normal: Manteno 4, East Peoria 2

Class 4A Super-Sectionals:
Naperville Super-Sectional
Orland Park (Sandburg) 4, Naperville (Central) 2
Normal: Frankfort (Lincoln-Way East) 4, Edwardsville 2
Barrington: Gurnee (Warren) 3, Barrington 1
Rosemont: Carol Stream (Glenbard North) 4, Oak Park River-Forest 0

 

Saturday, June 7, 2014

Baseball:

Class 1A State Finals:
3rd Place: Argenta-Oreana 7, New Athens 1
Championship: Crete (Illinois Lutheran) 12, Webber 2Class 2A State Finals:
3rd Place: Freeburg 0, Westmont 0 F/RAIN (Co-3rd Place)
Championship: Pleasant Plains 7, Byron 1 (5 innings/RAIN)

Class 3A Sectional Championships:
Springfield: Sacred Heart-Griffin 6, Normal (University) 3
Triad: Mascoutah 2, Salem 1

Class 4A Sectional Championship:
Bloomington: Edwardsville 10, Moline 1

Softball:
Class 1A State Finals:
3rd Place: Sciota (West Prairie) 4, Amboy
Championship: Altamont 2, Trico 1

Class 2A State Finals:
3rd Place: Monticello 6, Beecher 1
Championship: Rock Island (Alleman) 9, Teutopolis 3

Class 3A Sectional Championships:
Centralia: Columbia 1, Centralia 0
Lincoln: Chatham (Glenwood) 2, Mattoon 1

Class 4A Sectional Championship:
O’Fallon: Edwardsville 12, Normal (Community) 0

Girls Soccer:
Class 2A State Finals:
3rd Place: Chatham (Glenwood) 2, Hinsdale South 1
Championship: Lake Forest 2, Normal (Community West) 1

Class 3A State Finals:
3rd Place: Aurora (Waubonsie Valley) 5, Lincoln-Way North 1
Championship: Winnetka (New Trier) 1, St. Charles (East) 0

 

Friday, June 6, 2014

Baseball:

Class 1A State Finals [Semifinals]:
Webber Township 5, New Athens 4 (10 innings)
Crete (Illinois Lutheran) 1, Argenta-Oreana 0

Class 2A State Finals [Semifinals]:
Pleasant Plains 5, Freeburg 2
Byron 6, Westmont 2

Softball:
Class 1A State Finals [Semifinals]:
Altamont 3, Sciota (West Prairie) 1
Trico 6, Amboy 1

Class 2A State Finals [Semifinals]:
Rock Island (Alleman) 7, Monticello 5
Teutopolis 6, Beecher 5

Girls Soccer:
Class 2A State Finals [Semifinals]:
Normal (Community West) 1, Hinsdale South 0
Lake Forest 2, Chatham (Glenwood) 0

Class 3A State Finals [Semifinals]:
St. Charles East 3, Lincoln-Way North 1
Winnetka (New Trier) 1, Aurora (Waubonsie Valley) 0

 

Thursday, June 5, 2014

Baseball:

Class 3A Sectional:
Triad: Mascoutah 9, Jersey 1

Class 4A Sectional:
Bloomington: Moline 7, Joliet (West) 6

Softball:
Class 3A Sectionals:
Centralia: Columbia 3, Highland 1
Lincoln: Chatham (Glenwood) 4, Sacred Heart-Griffin 0

 

Wednesday, June 4, 2014

Baseball:

Class 3A Sectionals:
Sacred Heart-Griffin:
Sacred Heart-Griffin 2, Champaign (Central) 0
Normal (University) 7, Mt. Zion 5

Triad: Salem 4, Carbondale 3

Class 4A Sectional:
Bloomington: Edwardsville 9, Belleville West 0

Softball:
Class 3A Sectionals:
Centralia: Highland vs. Columbia, PPD
Lincoln: Chatham (Glenwood) vs. Sacred Heart-Griffin, PPD

 

Tuesday, June 3, 2014

Softball:
Class 1A Super-Sectional:
Du Quoin: Trico 1, New Athens 0

Class 2A Super-Sectional:
Teutopolis 2, Carterville 1

Class 3A Sectionals:
Centralia: Centralia 16, Carbondale 10
Lincoln: Mattoon 18, Mahomet-Seymour 4
Metamora:
East Peoria 3, Geneseo 0
Metamora 2, Bloomington 1

Class 4A Sectionals:
O’Fallon: Edwardsville 6, Belleville East 0

Girls Soccer:
Class 2A Super-Sectionals:
Hoffman Estates: Lake Forest 2, Rockford (Boylan Catholic) 1 F/2 OT
Morton: Chatham (Glenwood) 2, Peoria (Notre Dame) 1 F/2 OT
Normal (Community West): Normal (Community West) 2, Lemont 0
River Forest: Hinsdale South 4, Chicago (Northside) 0

Class 3A Super-Sectionals:
Arlington Heights: Winnetka (New Trier) 1, Barrington 0
Normal (Community): Aurora (Waubonsie Valley) 1, Edwardsville 0
Romeoville: Frankfort (Lincoln-Way North) 2, LaGrange (Lyons) 0 F/PK
Roselle: St. Charles (East) 2, Huntley 0

 

Monday, June 2, 2014

Baseball:

Class 1A Super-Sectionals:
Champaign (U. of Illinois): Argenta-Oreana 6, Woodhull (AlWood) 1
Lisle (Benedictine U.): Crete (Illinois Lutheran) 4, Lena-Winslow 2
Marion (Southern Illinois Miners): Webber 8, Windsor/Stew-Stras 6

Webber Township’s first trip to state in ANY sport in SCHOOL HISTORY!
Springfield (Lincoln Land College): New Athens 8, Griggsville-Perry 2

Class 2A Super-Sectionals:
Lisle (Benedictine U.): Westmont 2, Ottawa (Marquette) 0
Rock Island (Augustana): Byron 3, Sherrard 2 (10 innings)
Sauget (GCS Park): Freeburg 7, Teutopolis 1
Springfield (Lincoln Land College): Pleasant Plains 7, Monticello 0

Softball:
Class 1A Super-Sectionals:
DeKalb (NIU): Amboy 1, Putnam County 0
Du Quoin: Trico vs. New Athens, PPD to Tuesday
Normal (ISU): Sciota (West Prairie) 3, Somonauk 2
Springfield (Sacred Heart-Griffin): Altamont 16, Camp Point (Central) 0

Class 2A Super-Sectionals:
Champaign (U. of Illinois): Monticello 2, Dupo 1
DeKalb (NIU): Rock Island (Alleman) 10, Brimfield 5
Johnston City: Carterville vs. Teutopolis, PPD to Tuesday
Rosemont: Beecher 18, Westmont 0