Monday, February 8, 2016 Local Scores

Junior High Basketball Scores SIJHSAA Class S Quarterfinals: Opdyke-Belle Rive 65, Cairo 40 New Hope 46, Carrier Mills 45 (OT) Valmeyer 57, St. Libory 50 Central City 59, Woodlawn 43 High School Sports Scores Boys Basketball: Edwards County 87, Clay City 31 Girls Basketball: Charleston 73, Decatur (Eisenhower) 45 Civic Memorial 58, Mascoutah 35 Columbia

Saturday, February 6, 2016 Local Scores

Junior High Boys Basketball SIJHSAA Class S: Opdyke-Belle Rive 61, Altamont Lutheran 35 Cairo 46, Creal Springs 24 Carrier Mills 36, Our Lady of Mt. Carmel (Herrin) 31 New Hope 54, West Salem 41 Valmeyer 48, Summersville 33 St. Libory 41, All Saints (Breese) 38 Central City 51, St. John (Chester) 27 Woodlawn 52, Albers-Damiansville

Friday, February 5, 2016 Local Scores

Junior High Scores SIJHSAA Class M Boys Basketball Quarterfinals: Pinckneyville 52, Aviston 36 Cobden 50, Gallatin County 26 Nashville 39, Unity Point 25 Fairfield 47, New Athens 25 High School Scores Boys Basketball: Alton 72, Belleville East 69 Belleville West 59, O’Fallon 45 Benton 56, West Frankfort 17 Bloomington 64, Danville 56 Carlinville 65, Hillsboro

Thursday, February 4, 2016 Local Scores

High School Sports Scores Boys Basketball: Columbia 53, Breese (Central) 49 St. Elmo-Brownstown 71, Sandoval 54 Waterloo (Gibault) 57, Chester 36 Girls Basketball: Benton 61, Murphysboro 49 Breese (Central) 62, Belleville East 46 Carrollton 52, Pawnee 24 Carterville 66, Pinckneyville 31 Centralia 64, Carlyle 44 Charleston 87, Mt. Zion 35 Chatham (Glenwood) 70, Decatur (Eisenhower)

Wednesday, February 3, 2016 Local Scores

High School Sports Scores Girls Basketball: Christopher 54, Goreville 38 Galatia 67, Pope County 35 Hamilton County 37, Woodlawn 25 Litchfield 59, North Mac 31 Metro-East Lutheran 43, East Alton-Wood River 23 Mt. Olive 61, Brussels 52 New Athens 57, Steeleville 34

Tuesday, February 2, 2016 Local Scores

High School Sports Scores Boys Basketball: Altamont 69, Ramsey 39 Argenta-Oreana 55, Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 29 Auburn 69, Litchfield 60 Althoff 79, Belleville East 60 Carlyle 51, Breese (Central) 46 Carmi-White County 65, Edwards County 41 Charleston 79, Casey-Westfield 52 Chester 52, Goreville 35 Christopher 74, Trico 54 Cisne 66, Sandoval 64 Columbia 49, Civic Memorial 44

Monday, February 1, 2016 Local Scores

High School Sports Scores Boys Basketball: Christ Our Rock Lutheran 52, Sandoval 47 Shawnee 47, Pope County 45 Girls Basketball: Alton (Marquette) 39, Waterloo (Gibault) 34 Breese (Central) 58, Wesclin 32 Brownstown-St. Elmo 68, Cowden-Herrick-Beecher City 41 Bunker Hill 59, South Fork 34 Carmi-White County 37, Hamilton County 35 Century 55, Egyptian 27 Christopher 52,

Saturday, January 30, 2016 Local Scores

Junior High Scores SIJHSAA Girls Basketball Finals: Class S: 3rd Place: Waltonville 31, New Hope 16 Championship: Germantown 32, Bartelso 15 Class L: 3rd Place: Carterville 61, Mt. Carmel 32 Championship: Highland 47, Collinsville 38   High School Sports Scores Boys Basketball: Anna-Jonesboro 53, West Frankfort 46 Benton 65, Carterville 58 Breese (Central) 57, Highland

Friday, January 29, 2016 Local Scores

SIJHSAA Class M Girls Finals: 3rd Place: Nashville 49, Christopher 37 Championship: Goreville 59, Jonesboro 41 Boys Basketball: Agape Christian 55, Shawnee 49 Althoff 67, Carbondale 51 Alton (Marquette) 70, East Alton-Wood River 34 Benton 63, Herrin 52 Bloomington 78, Champaign (Centennial) 42 Breese (Central) 83, Freeburg 47 Cahokia 58, Mt. Vernon 49 Carlyle 83,

Thursday, January 28, 2016 Local Scores

High School Sports Scores Boys Basketball: Sandoval 96, Lovejoy 62 Wayne City 49, Christ Our Rock Lutheran 24 Greater Egyptian Conference Tournament: Carrier Mills 44, Pope County 29 Hardin County 48, Thompsonville 41 National Trail Conference Tournament: St. Elmo-Brownstown 59, Neoga 36 Altamont 64, South Central 46 Girls Basketball: Benton 52, Harrisburg 35 Bloomington (Central