Tuesday, August 23, 2016 Local Scores

  Baseball: Altamont 1, Dieterich 0 North Clay 15, Beecher City 1 Boys Golf: Benton 143, Massac County 157, Murphysboro NTS. Breese (Central) 157, Freeburg 184. Hamilton County 160, Eldorado 193, Fairfield 205, NCOE 208. Highland 164, Civic Memorial 166, Triad 170, Granite City 178. Nashville 164, Mt. Vernon 166, Wesclin 209. West Frankfort 187,

Monday, August 22, 2016 Local Scores

Boys Golf: Mt. Carmel 162, Hamilton County 166, Woodlawn 185, Christ Our Rock Lutheran 194. Red Bud 175, Wesclin 198. Triad 163, Civic Memorial 177, Roxana 199, Wood River 199. Waterloo (Gibault) 178, Steeleville 186, Valmeyer 203. Girls Golf: Althoff 168, Belleville West 200, Civic Memorial 203. Columbia 181, Marissa 221, Breese (Central) 230. Granite

Thursday, August 18, 2016 Local Scores

Boys Golf: Mt. Vernon 183, Mascoutah 186 West Frankfort 189, Carbondale 189 (WF wins on 5th score tiebreaker) Woodlawn 166, Nashville 174, Waltonville 226 St. Anthony Invitational: 1. Effingham 330, 2. St. Anthony #1 333, 3. Teutopolis 341, 4. Sullivan 366, 5. St. Anthony #2 372, 6. St. Thomas More 389, 7. Flora 392, 8.

Monday, June 6, 2016 Local Scores

Baseball: Class 3A Super-Sectionals: Crestwood: Lemont 10, Chicago (De La Salle) 4 Naperville: Arlington Heights (St. Viator) 12, Oak Park (Fenwick) 3 Rock Island: Bartonville (Limestone) 3, Sycamore 1 Sauget: Springfield 10, Freeburg 5 Class 4A Super-Sectionals: Champaign: New Lenox (Providence Catholic) 4, Plainfield (South) 3 Crestwood: Plainfield (North) 2, Burbank (St. Laurence) 0 Huntley

Saturday, June 4, 2016 Local Scores

Baseball: Class 1A State Finals: 3rd Place: Okawville 5, Salt Fork 0 Championship: Goreville 17, Somonauk 7 Class 2A State Finals: 3rd Place: Rockford (Lutheran) 4, Murphysboro 3 Championship: Reed-Custer 7, St. Joseph-Ogden 6 Class 3A Sectional Championships: Springfield: Springfield 7, Champaign (Centennial) 4 Triad: Freeburg 9, Waterloo 6 Class 4A Sectional Championship: Bloomington: Plainfield

Friday, June 3, 2016 Local Scores

Baseball: Class 1A State Semifinals: Somonauk 4, Salt Fork 3 Goreville 8, Okawville 6 Class 2A State Semifinals: St. Joseph-Ogden 12, Murphysboro 5 Braidwood (Reed-Custer) 4, Rockford (Lutheran) 3 Softball: Class 1A State Semifinals: Hardin (Calhoun) 4, Trico 0 Princeville 7, Fisher 1 Class 2A State Semifinals: Dupo 5, Elgin (St. Edward) 1 Carterville 6,

Thursday, June 2, 2016 Local Scores

Baseball: Class 3A Sectionals: Springfield: Springfield 4, Champaign (Central) 3 Springfield: Champaign (Centennial) 3, Sacred Heart-Griffin 2 Triad: Freeburg 11, Mt. Vernon 0 (5 innings) Softball: Class 3A Sectional: Herrin: Highland 4, Herrin 0

Wednesday, June 1, 2016 Local Scores

Baseball: Class 3A Sectionals: Triad: Waterloo 8, Marion 0 Class 4A Sectional: Bloomington: O’Fallon 6, Belleville West 5 (9 innings) Softball: Class 4A Sectional: Collinsville: O’Fallon 9, Edwardsville 5

Tuesday, May 31, 2016 Local Scores

Girls Soccer: Class 2A Super-Sectionals: DeKalb: Sycamore 3, Geneseo 1 Hinsdale South: Wheaton (St. Francis) 2, Chicago (Marist) 0 River Forest: Deerfield 2, Chicago (Latin) 1 Springfield: Rochester 2, Normal (Community West) 1 Class 3A Super-Sectionals: Barrington: Huntley 1, Barrington 0 Joliet: Collinsville 4, Frankfort (Lincoln-Way North) 1 Romeoville: Glenbard East 2, Naperville (North) 0