Wednesday, March 15, 2017 Prep Scores

Baseball: Benton 17, Centralia 7 Carterville 24, Eldorado 5 Massac County 11, Pope County 2 Mt. Vernon 11, Pinckneyville 1 North Clay 16, Red Hill 0 Waterloo (Gibault) 5, Valmeyer 1 Webber Spring Kickoff: Waltonville-Sesser-Valier def. Odin (no score reported) Zeigler-Royalton-Christopher 9, Norris City-Omaha-Enfield 0 Girls Soccer: Alton 1, Marion 0 Belleville East 2, Alton

Tuesday, March 14, 2017 Prep Scores

Boys Basketball: Class 3A Super-Sectionals: Hoffman Estates: Oak Park (Fenwick) 65, Arlington Heights (St. Viator) 36 DeKalb: Bloomington 69, Marengo 46 Joliet: Morgan Park 54, Hillcrest 43 Springfield: Springfield (Lanphier) 64, Centralia 38 Class 4A Super-Sectionals: Chicago: Whitney Young 67, Evanston 59 Hoffman Estates: Palatine (Fremd) 36, Algonquin (Jacobs) 35 (OT) DeKalb: Bolingbrook 83, Naperville

Monday, March 13, 2017 Prep Scores

Girls Soccer: Metro Cup: Highland 1, Feeburg 0 Marion 2, Mascoutah 1 Rochester 2, Belleville East 1 Triad 3, Springfield 0 Columbia 6, Waterloo (Gibault) 0 Wesclin 2, Mater Dei 0 Edwardsville 3, Alton (Marquette) 0 Belleville West 1, Waterloo 0

Saturday, March 11, 2017 Prep Scores

Boys Basketball: Class 1A State Finals: 3rd Place: Chicago (Hope) 60, Newark 46 Championship: St. Anthony 49, Okawville 46 (OT) Class 2A State Finals: 3rd Place: Kankakee (McNamara) 58, Monticello 53 Championship: Chicago (Orr) 59, Mt. Carmel 39

Friday, March 10, 2017 Prep Scores

Boys Basketball: Class 1A State Semifinals: St. Anthony 43, Chicago (Hope) 34 Okawville 63, Newark 48 Class 2A State Semifinals: Mt. Carmel 67, Kankakee (McNamara) 55 Chicago (Orr) 62, Monticello 44 Class 3A Sectional Championships: Benton: Centralia 56, Benton 47 Effingham: Springfield (Lanphier) 75, Mt. Zion 60 Peoria: Bloomington 51, Washington 49 Class 4A Sectional

Tuesday, March 7, 2017 Prep Scores

Boys Basketball: Class 1A Super-Sectionals [in bracket order]: DeKalb: Chicago (Hope) 50, East Dubuque 33 Carbondale: St. Anthony 52, Woodlawn 50 Jacksonville: Okawville 46, Mendon (Unity) 40 Normal: Newark 43, Colfax (Ridgeview) 32 Class 2A Super-Sectionals [in bracket order]: DeKalb: Kankakee (McNamara) 79, Rockford (Christian) 75 (2 OT) Carbondale: Mt. Carmel 61, Alton (Marquette) 40

Saturday, March 4, 2017 Prep Scores

Girls Basketball: Class 3A State Finals: 3rd Place: Chicago (Marshall) 55, Chicago (Simeon) 41 Championship: Morton 44, Rochester 37 Class 4A State Finals: 3rd Place: Lombard (Montini) 35, Palatine (Fremd) 22 Championship: Geneva 41, Edwardsville 40

Friday, March 3, 2017 Prep Scores

Girls Basketball: Class 3A State Semifinals: Morton 56, Chicago (Simeon) 41 Rochester 46, Chicago (Marshall) 35 Class 4A State Semifinals: Edwardsville 37, Lombard (Montini) 35 Geneva 34, Palatine (Fremd) 33 Boys Basketball: Class 1A Sectionals [in bracket order]: Chicago (Hope): Chicago (Hope Academy) 79, Chicago (John Hope) 38 Pecatonica: East Dubuque 55, Freeport (Aquin) 39

Wednesday, March 1, 2017 Prep Scores

Boys Basketball: Class 1A Sectionals: Brown County: Peoria (Quest Charter) 74, Pleasant Hill 61 Nokomis: Patoka 52, Dieterich 43 NCOE: Woodlawn 53, Meridian 42 Okawville: New Berlin 49, Metro-East Lutheran 46 Class 2A Sectionals: Nashville: Alton (Marquette) 43, Wesclin 29 West Frankfort: Mt. Carmel 66, Teutopolis 64 Class 3A Regionals: Carterville: Benton 56, Marion 42