Saturday, May 25, 2019 Prep Scores

tonywielt

Baseball:

Class 1A Sectionals:
at Dieterich: Altamont 6, North Clay 4
at Goreville: Steeleville 8, Goreville 5
at Greenville U.: Gibault 6, Carrollton 3

Class 2A Sectionals:
at Benton: Harrisburg 7, Nashville 5
at Teutopolis: Teutopolis 7, Mater Dei 5

Class 3A Regionals:
at Carterville: Carbondale 13, Carterville 10
at Centralia: Marion 2, Mt. Vernon 0
at Columbia: Waterloo 3, Columbia 1
at Triad: Highland 9, Mascoutah 5

Softball:

Class 1A Sectionals:
at South Central: Marissa-Coulterville 13, C.O.R.L. 6

Class 2A Sectionals:
at Litchfield: Piasa Southwestern 10, Hillsboro 0 (5)
at Newton: Mater Dei 5, Teutopolis 1

Class 3A Regionals:
at Mahomet-Seymour: Charleston 11, Mahomet-Seymour 5
at Rantoul: Mt. Zion 4, Paris 0
at Taylorville: Chatham Glenwood 7, Sacred Heart-Griffin 0

Girls Soccer:

Class 1A State Finals:
Third Place: Herscher 2, Lisle 1
Championship: Columbia 4, North Shore Country Day 0

Class 2A Sectionals:
at Civic Memorial: Triad 2, Chatham Glenwood 1

Boys Track & Field:

Class 1A State Finals:
Champion – Catlin (Salt Fork) 40, T-2nd – Du Quoin 36, T-2nd – Pana 36, 4th – Morrison 33, 5th – Pleasant Plains 30.5, T-24th – Teutopolis 10, T-30th – Carmi 9, T-30th – Madison 9, T-3oth – Pinckneyville 9, T-30th – Robinson 9, T-36th – Vienna 8, T-43rd – Altamont 7, T-58th – Chester 4, T-58th – Nashville 4, T-67th – St. Anthony 3, T-67th – S.V.W. 3, T-81st – Dupo 2, T-83rd – Althoff 1.

Class 2A State Finals:
Champion – East St. Louis 84, 2nd – Marengo 42, 3rd – Mahomet-Seymour 40.5, 4th – Rockford Christian 31, 5th – Dixon 30, 14th – Freeburg 16, T-15th – Cahokia 15, T-15th – Marion 15, T-17th – Triad 13, T-23rd – Mascoutah 11, T-27th – Murphysboro 10, T-33rd – Columbia 9, T-34th – Charleston 8, T-37th – Salem 7, T-40th – Centralia 6, T-40th – Harrisburg 6, T-40th – Mattoon 6, T-40th – Mt. Vernon 6, T-40th – Olney 6, 50th – Carbondale 5.5, T-51st – West Frankfort 5, T-63rd – Waterloo 3, T-69th – Effingham 2.