Saturday, November 2, 2019 Prep Scores

tonywielt

Football Playoffs:

Class 1A:
Arcola 42, Oakland (Tri-County Co-op) 19
Argenta-Oreana 42, White Hall (North Greene) 0
Athens 42, Casey-Westfield 7
Camp Point (Central) 40, Catlin (Salt Fork) 7
Carrollton 24, Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 15
Fisher 26, Toledo (Cumberland) 14
Greenfield-Northwestern 22, Mt. Sterling (Brown County) 21
Moweaqua (Central A&M) 55, Havana 20

Class 2A:
Auburn 19, Chester 0
Bismarck-Rossville-Henning-Alvin 41, Eldorado 22
Decatur (St. Teresa) 52, Hamilton County 7
Maroa-Forsyth 41, Sesser-Valier-Waltonville 0
Nashville 35, Villa Grove-Heritage 0
Pana 46, Red Bud 12
Tuscola 42, Flora 14

Class 3A:
Beardstown 31, Newton 6
Du Quoin 28, Monticello 25
Fairfield 36, Alton Marquette 8
Mater Dei 56, West Frankfort 0
Mt. Carmel 35, Carlinville 7
Quincy Notre Dame 42, Greenville 32
Vandalia 7, Virden (North Mac) 0
Williamsville 54, St. Joseph-Ogden 26

Class 4A:
Benton 8, Salem 7
Chillicothe (Illinois Valley Central) 31, Taylorville 22
Columbia 56, Roxana 28
Effingham 55, Breese Central 13
Kankakee (McNamara) 34, Paris 14
Murphysboro 20, Civic Memorial 14
Tolono (Unity) 42, Clinton 14

Class 5A:
Highland 21, Cahokia 20
Joliet Catholic 42, Morton 7
Kankakee 30, Peoria (Notre Dame) 23
Mascoutah 40, Carbondale 28
Mt. Zion 31, Decatur (MacArthur) 30
Rochester 68, LaSalle-Peru 26
Springfield (Sacred Heart-Griffin) 43, Morris 35
Triad 55, Marion 28

Class 6A:
Chatham Glenwood 56, Danville 20
East St. Louis 44, Chicago (Morgan Park) 0
Lemont 52, Springfield 14

Boys Cross Country:

Class 1A Sectional (at Benton): 1t) C.O.R.L. 96, 1t) Benton 96, 3) Freeburg 113, 4) Father McGivney 138, 5) Steeleville 156, 6) Roxana 175, 7) Wesclin 191, 8) Mater Dei 216, 9) Du Quoin 217, 10) Hamilton County 228, 11t) Pinckneyville 283, 11t) Vienna 283.

Class 2A Sectional (at Decatur MacArthur): 1) Mascoutah 114, 2) Chatham Glenwood 121, 3) Triad 140, 4) Springfield 149, 5) Centralia 173, 6) Waterloo 195, 7) Marion 200, 8) Olney 213, 9) Carbondale 244, 10) Highland 248, 11) Rochester 280, 12) Mattoon 325.

Boys Soccer:

Class 1A State Finals:
Third Place: Quincy Notre Dame 2, Winnetka (North Shore Country Day) 0
Championship: Chicago (University) 2, Alton Marquette 1

Girls Cross Country:

Class 1A Sectional (at Benton): 1) Benton 71, 2) Du Quoin 97, 3t) Freeburg 98, 3t) Roxana 98, 5) Mater Dei 157, 6) Pinckneyville 186, 7) Breese Central 243, 8) Althoff 252, 9) Anna-Jonesboro 255, 10) Hamilton County 286, 11) Sparta 296, 12) Nashville 309.

Class 2A Sectional (at Decatur MacArthur): 1) Chatham Glenwood 69, 2) Highland 92, 3) Mt. Zion 109, 4) Carbondale 161, 5) Mascoutah 169, 6) Springfield 170, 7) Triad 194, 8) Charleston 199, 9) Olney 206, 10) Waterloo 251, 11) Civic Memorial 281, 12) Rochester 318.